Чи не занадто ми довіряємо технології? Або вдалося ШІ «зламати код людської культури»? І до чого тут Amazon та історія про білку Семмі? У цій статті ми спробуємо розібратися з цими питаннями та зазирнемо у світ машинної літератури.
Штучне мистецтво
Штучний інтелект писав оповідання ще у 2015. У 2020 з’явились збірки оповідань, а у 2021 — збірка поезій «Aum Golly», яку фінський артист Jukka Aalho за допомогою GPT-3 написав за 24 години. Правим був Станіслав Лем, коли передбачував народження машинної літератури.
Але з виходом ChatGPT для цієї літератури почався справжній бум. Людство у своєму розвитку робить доступ до тексту і письма все простішим, і поява у широкому доступі мовних моделей — це ще одна революція у цій справі, на кшталт винайдення інтернету. Вони дуже спростили створення текстів. Хочеш «оповідання для дітей, де рожевий дельфін навчає, чому гарно бути чесним» — тримай. Хочеш «план любовного роману про службові стосунки» або «сценарій гонконзького бойовика» — лише правильно вбий запит, і велика мовна модель, яка прочитала більше книжок, ніж ми всі разом взяті, видасть потрібне.
«Нарешті ідея написання книжки стала можливою. Я подумав, що можу це зробити», — сказав Бретт Шиклер, нью-йоркський продавець. Ще у лютому цього року новинне агентство Reuters писало про бум згенерованих ChatGPT книжок, і Шиклер був у ньому одним із перших
За кілька годин він створив історію про білку Семмі, що дізнається про можливість зберігання грошей від лісових друзів. Потім вона починає накопичувати гроші у скарбничку у формі жолудя, інвестує у жолудевий бізнес. І, як наслідок — на заздрощі лісовим друзям стає найбагатшою білкою у лісі. Після чого «ліс став процвітати»,— як говорить книга. Ілюстрована книжка продається на Амазоні за 2.99$ в електронному вигляді, або за 9.99 — у паперовому. «Це коштувало мені менше ніж 100$», — говорить Шиклер.
Тримайте нейро-білочку, бо справжня обкладинка занадто потворна.
І Шиклер не був єдиним! У наступні місяці Амазон наводнили згенеровані ШІ тексти. Кілька годин роботи, деякі технічні моменти з викладанням — і вуаля, ви автор з опублікованою книжкою! Оскільки Амазон — це найбільша платформа продажу електронних книжок, він вже став місцем зародження деяких самоопублікованих авторів і сформував клієнтську базу. Тому «письменники», що працюють з ШІ, могли розраховувати на заробіток.
Але нікуди не гідні поезії чи скучні дитячі книжки — це одна річ. ChatGPT не вміє мислити фактами та регулярно у них помиляється, а от «вигадки» (комбінації наявних речей) — це його стихія. А от коли його намагаються використати для написання книжок, які будуть використовувати на практиці — це вже зовсім інша річ.
Як гриби після дощу
Новини «404 media» звернули увагу, що на Амазоні продаються книжки, написані невідомими авторами. Картинки у профілях авторів згенеровані ШІ-інструмнтами. Тексти книжок, якщо їх перевірити, так і кричать про своє машинне походження. А присвячені ті книжки… розпізнанню і збору грибів.
Я не знаю, кому могло спасти на думку, що можна довірити штучному інтелекту написання книжок про гриби. Коли навіть незначна різниця може відділяти повністю безпечний гриб від смертельно отруйного. Або ця людина вірила, що «прокотить», бо ШІ знає все, або ця людина вважала, що здоров’я читачів — не її справа. І я навіть не знаю, що гірше — сліпа надія на техніку, чи повна байдужість до правди, знання та оточення людей.
На скріншоті — ті самі книжки
На щастя, коли журналісти «404 media» написали в Amazon, то ті перевірки видалили підозрювані книги. Але загроза від недоброчесних авторів залишається, і платформи наводнюють ліниві машинні тексти.
До того ж на ШІ скаржились письменники. Amazon став платформою для самоопублікованих авторів, здебільшого або дуже нішевих жанрів, або еротики. ChatGPT вже загрожує найпростішим жанрам, таким, як книги про саморозвиток, а його нащадки у майбутньому зможуть генерувати цілі романи по запиту. Тобто, робити те, що автори історій про чергового фентезі-супервоїна виконують за гроші. Це може означати смерть таких експлуатаційних творів як явища.
Ти знаєш, що ти — людина?
І тут ми підходимо до питання, що таке творчість, і що робить нас людиною.
Чи не відчували ви якісь неприємні почуття, коли читали про швидкість генерування дитячих історій? Про те, як машина намагається змусити людей переживати певні емоції?
Юваль Ной Гарарі вже бив тривогу з приводу того, що штучний інтелект навчився використовувати символи людської культури й тому буде маніпулювати людьми, натискаючи на їх емоційні кнопки.
Якщо погодитися, що людина — це лише біологічний автомат, що керується соціальними алгоритмами, і погодитися з есе «Смерть автора», що стверджує: «Автор все одно не контролює, що скаже у тексті його підсвідомість», тоді доведеться признати, що ці книжки — це повноправна література, а література у старому сенсі помре з розвитком мовних моделей.
Але вірш «Ти знаєш, що ти — людина?» має більшу цінність, ніж згенерований ШІ «Якби повітряні змії літали як бумеранги», чи не так? Чому ж?
Тому що Василь Симоненко хотів написати цей вірш. Щось всередині призвело його до думки, творчого пориву, який він міг виразити лише одним способом — віршем, причому — саме таким, яким він вийшов. Творчість — це властивість особистості. Подякуємо мовним моделям, що вони дозволили нам відрізнити справжнє мистецтво і відокремити його від тих «творів», які просто задовольняють запити читача.
Так, ChatGPT може написати «поезію у стилі Лорда Байрона». Тому що він знає, хто такий Байрон. Але він не знає, хто такі ви, і він ніколи не напише так, як написали б ви. Штучний інтелект лише комбінує те, що вже було. А в вас є те, чого немає у ніякої машини — це ви самі, ваш досвід, і ваш життєвий шлях. Ваші бажання і ваша воля. При всій технічній майстерності ChatGPT чи його гіпотетичних нащадків, він не буде мати одного — того, що спонукає його до творчості.
Називайте це «особистим досвідом», «екзистенцією», чи «душею», але ви носите в собі те унікальне, що дозволяє вам сприймати світ притаманним лише вам способом. Читайте справжні книжки. Розвивайте себе. Ставайте особистістю.
І тоді вас не можна буде хакнути, як комп’ютер.
Іван Синенко