Ви чули, що у Кореї вважається неввічливим називати один одного на ім’я? А милі котики викликають у корейців суміш відрази та жаху? У цій статті ви дізнаєтесь цікаві та маловідомі факти про Країну Вранішньої Свіжості.
Спілкування в корейському суспільстві
У Південній Кореї є три стилі мови — неофіційний, офіційний та офіційно-діловий. Звертаючись до незнайомої людини краще використовувати останні два стилі, для спілкування між діловими партнерами — виключно третій стиль. Дотримуватися цих правил дуже важливо, інакше ви можете справити далеко не найкраще враження.
Система імен, посад, різних соціальних моментів та лінгвістичних особливостей роблять корейську мову одною з найскладніших у зверненні до людей. У Кореї вважається неввічливим називати один одного на ім’я. Таке звернення дозволено тільки для батьків, коли вони розмовляють з дітьми, близьких друзів між собою. В усіх інших випадках це буде або якийсь титул, назва посади, або спеціальні слова, які й покликані допомогти корейцям в найменуванні один одного в обхід особистих імен.
Вік корейців
У корейському суспільстві розуміння віку співрозмовника дуже важливе. Від цього залежить не лише саме звернення, але навіть обраний стиль мови! Система підрахунку віку в Кореї відрізняється від загальноприйнятої системи у більшості країн світу.
Щоб не заплутатися, існує проста формула:
Корейський вік = 1 + Сьогоднішній рік – Рік народження.
Міжнародний вік використовується для офіційних цілей, наприклад, для перевірки вікових обмежень при придбанні алкоголю, сигарет, для проходу в клуби й кінотеатри.
Корейський вік використовується тільки для соціальної взаємодії людей та побудови ієрархічної системи.
Страх перед «нявкаючими» друзями
Як мінімум з кінця XIX століття аж до початку теперішнього століття кішка викликала у корейців суміш відрази та жаху. З кішками пов'язана безліч забобонів. Наприклад, за хвіст кота, який входить у будинок, може триматися дух померлого, але буває і так, що в саму кішку може вселитися дух вбитої жінки. Кішку в Кореї сприймали як тварину-паразита, не домашнього мешканця, а жителя заднього двору або смітника. Бездомну кішку корейці звуть «тодук-коян’ї» — «кішка-злодій».
Життя кішок у Кореї почало змінюватися на краще лише в останні 10-15 років. Молодь все частіше бере кішок з притулків або ходить у котокафе, які з'явилися в Кореї майже водночас з Японією. Кішки починають фігурувати в художньому та документальному кіно вже не лише як чудовисько. Звичайно, про любов до кішок у Кореї поки що говорити рано, адже людям старшого покоління звикнути до кішок набагато важче, проте ситуація стала набагато краще.
Корейський трудоголізм
Південна Корея в останні десятиліття показала всьому світу як з бідної сільськогосподарської країни вирости в промислового та технологічного світового лідера. Все це завдяки працелюбному місцевому населенню. Робочий день корейця триває довше, ніж ми звикли. Найдовша відпустка у держслужбовців може становити до 21 дня. В інших вона частіше становить 14 днів.
Через проблему трудоголізму зросла смертність громадян. У квітні 2021 року поправка про «52-годинний тиждень» набула чинності. З них 40 годин обов'язкових, а 12 це вже понаднормові, оплачувані у розмірі 150%. Це означає, що зараз середньостатистичний кореєць має приблизно 10-годинний п'ятиденний робочий тиждень.
Іспити для корейських випускників
Сунин–тест, який визначає, чи вступите ви до університету/коледжу і, якщо вступите, то до якого. Від складання тесту залежить майбутнє підлітка. Звичайно, ми розуміємо, що на отриманих балах життя не закінчується, і краще зачекати, підготуватися та все перездати. Але спробуйте пояснити це середньостатистичному школяру.
Усього 20% учнів здають сунин повторно. Дітям говорять: «Щоб пробити дорогу до успіху, треба вчитися старанно». Перевантажений мозок просто не може справлятися з обсягом поставлених завдань. Старшокласники практично живуть у школах, затримуючись до пізньої ночі у кімнатах для занять. На вихідних та під час канікул вони відвідують спеціальні заняття для підготовки до сунину.
Від освіти залежить дуже багато. Роботодавці висувають завищені вимоги при підборі персоналу і, якщо ви не закінчили престижний університет, вам буде дуже важко потрапити до хорошої компанії.
Пластичні операції
Пластична хірургія в Кореї вважається однією з найрозвиненіших галузей медицини. За кількістю проведених на душу населення естетичних операцій ця країна займає перше місце у світі. Тут виконується у середньому 16 пластичних операцій на 1000 населення на рік. Близько 20% жителів країни щонайменше один раз у житті зверталися до послуг пластичних хірургів.
Тому пластична хірургія в Кореї постійно розвивається: з'являються нові методи поліпшення зовнішності та вдосконалюються класичні методики. Місцеві спеціалісти мають величезний досвід виконання пластичних операцій. Щороку до Південної Кореї приїжджає безліч іноземців, щоб скористатися досягненнями та перевагами естетичної медицини в цій країні.
Південна Корея — держава з дивовижною культурою та працьовитим населенням. Познайомившись зі корейським стилем життя, ми можемо у них запозичити безліч корисних звичок. Однак не варто забувати про своє фізичне та психологічне здоров'я, адже цього будь-який спосіб життя не принесе нам радості.
Мирного неба та цікавих відкриттів!
Марія Дузь