«…«роман-роздоріжжя», коли автор має вибір: або продовжувати робити те, що він вже успішно робив раніше, або спробувати поставити перед собою вищу ціль», — пише Стівен Кінг у передмові. І він поставив.
Чи зникла від цього містична жахливість, або жах став глибшим і всеохопним?

 

      Роман починається зі співбесіди. Денні Торранс переживає не дуже гарні часи: його звільнили з посади вчителя, і зараз він не має праці, щоб годувати жінку і сина. Також забуксувала і його творчість: колись він подавав надії стати молодим письменником, а зараз Денні все ніяк не може продовжити писати п’єсу, яку почав. Тож він вхопився за вакансію:готель «Оверлук» потребує доглядача.

 

 

      «Оверлук» — величезний готель у мальовничих горах Колорадо, серед тихої природи та неймовірних краєвидів. Його побудували, як елітний курорт, але чогось він приносив збитки й часто змінював власників – до останніх часів. Зараз він нарешті став успішним і тому керуючий вимогливо ставиться до Денні. Проблема з «Оверлуком» у тому, що він дуже глибоко в горах, і взимку, коли приходить страшний мороз, а землю і дороги вкриває сніг, дістатися до готелю стає майже неможливо. Тому там потрібен зимовий доглядач, що буде топити котел, не дозволяти готелю замерзнути, і слідкувати, щоб нічого поганого не сталося.

      Попередній доглядач, що в’їхав туди із сім’єю, через деякий час втратив розум, застрілив спочатку жінку з дітьми, а потім і себе.

      А втім, він був алкоголіком, а Денні Торранс вже кинув пити. І щобільше: він і його жінка — люди освічені, тож вони зможуть зайняти свої мізки не лише алкоголем і телебаченням, чи не так?.. Денні дивиться на зиму, що вони проведуть у готелі, як на можливість у тиші залишитись наодинці з думками, закріпити гарні звички, завершити п’єсу, і вийти навесні кращою людиною.

Однак, коли сніги полонять їх у готелі «Оверлук», Денні доведеться насправді залишитися наодинці зі своїми думками — і з тими, яких він помічати не хотів. З тими, від яких в нього відбуваються приступи гніву, від яких він хоче випити, від яких його звільнили з посади, від яких він одного дня зламав синові руку. І з причинами цих думок, що ховаються глибоко всередині.

 

 

Напруга збільшується поступово: від геть чутних передчуттів і тривожних снів на початку вона стає більшою і більшою, коли вони опиняються у готелі, під ковдри якого заметено так багато темних секретів. Все частіше трапляються насправді страшні й містичні випадки, конфлікти між героями й всередині їх загострюються. А у розпалі зими все перетворюється на один нескінченний кошмар. Готель насправді впливає на людей — але чи зміг би він це зробити, якби Денні не мав темряви всередині?.. І весь час Денні знаходиться у стані внутрішньої боротьби, залишаючи читача затаїти подих і ставити одвічне питання всіх казок: чи вдасться герою вибратися?.., чи монстр наб’є своє черево?..

 

 

«Сяйво» — це неймовірно гарний роман, що поєднує в собі психологічні жахи й трилер, містику і просто гарну прозу. «Сяйво» торкається теми дитинства, дорослішання і темряви, що може ховатися глибоко всередині ще з майже забутого минулого.

І, хоча і в ранніх романах короля жахів окрім містичних жахів були ще особисті мотиви, що штовхали героїв на злодійства, саме «Сяйво» підняло творчість Стівена Кінга до рівня великої психологічної прози.

 

Іван Синенко

Популярні статті

Читати далі