Так, телефони стали незамінною частиною повсякденного життя. У цьому шматку металу і пластику буквально все, що потрібно: і розваги, і спілкування, і навчання, і багато чого ще. Але чи траплялося вам колись відчувати, ніби телефон вже «приклеївся» до долоні? Поговорімо про те, що з цим робити.
Дивно, проте факт, «Згідно з дослідженням, проведеним IDC Research у співпраці з Facebook, близько 80% користувачів смартфонів зазвичай перевіряють свої телефони протягом перших 15 хвилин після пробудження кожного ранку». Що це — залежність?
Як зрозуміти, що ти залежний?
Телефон — така собі нескінченна іграшка, від якої насправді дуже легко стати залежним. Іноді люди практично не можуть існувати без ґаджета, навіть вийти у сусідню кімнату. Залишаючись без телефону в руці, вони відчувають стрес, тривогу й емоційне «притуплення».
Які ще «дзвіночки» у залежності?
- Порушення зору та постави, болі у шиї. Бо багато нахиляємося вперед до телефона.
- Погана концентрація. Бо в телефоні — весь час щось новеньке і, зазвичай, розважальне.
- Телефон займає весь вільний час. Навіть якщо маємо всього дві хвилини нудьги — одразу в телефон, бо він завжди під рукою.
Як позбутися залежності?
Перший крок — очевидно, визнання своєї залежності, разом з цим бажано набратися сили волі, тому що вона дуже знадобиться, аби «відклеїти» телефон від руки. Після цього можна вдатися до кількох лайфхаків:
- Видалення непотрібних програм.
По-перше, це почистить пам’ять. По-друге, не буде заважати візуально і відволікати, коли у телефоні потрібно зробити щось дійсно важливе. - Заміна на інше дозвілля.
Це можуть бути прогулянки, спорт, настільні ігри з друзями — будь-що, що цікаво і «захоплює» мозок достатньою мірою, щоб не хотілося брати в руки телефон.
Спершу це, знов-таки, може бути важко, тому можна скористатися правилом двох хвилин: воно полягає у тому, що після перших двох хвилин будь-якої справи людина, скоріш за все, захоче її продовжити, навіть якщо не мала бажання починати.
- Батьківський контроль.
За допомогою цієї функції можна обмежити використання різних програм так, аби це не створювало великого дискомфорту, але і не дозволяло «втикати» 24/7. - Екранний час.
Мабуть, на усіх телефонах є програма або віджет, який підраховує час, протягом якого був увімкнений екран, і показує у діаграмах, скільки часу проведено в кожному з додатків. Корисно буде поставити це на видному місці на екрані: побачивши великі цифри, скоріш за все виникне думка «ого, скільки я витратив/ла на це часу, пора зупинитися».
- «Клин клином».
Існують спеціальні додатки, за допомогою яких можна стежити за своїм екранним часом. Суть таких додатків — зазвичай, у таймері, після запуску якого протягом певного часу програма не дозволяє розблокувати телефон або відкрити інші програми. Перевага цього методу в тому, що часто цей таймер містить якусь гру. Особисто мені свого часу дуже допоміг додаток Forest: поки йде відлік часу, у грі росте дерево, якщо вийти з програми — воно помре. З часом можна зібрати цілий садок з різних дерев. На просторах інтернету багато й інших «ігрових» таймерів, варто тільки пошукати.
Позбавлення будь-якої залежності — нелегка справа, але у випадку з телефоном залежність ще й часто ускладнена FOMO. Що це таке та що з цим робити – поговоримо у наступній частині статті.
Анна Стрелкова