Уявіть собі: ви сумно прогулюєтеся вулицею, і раптом із сусідньої кав'ярні доноситься ваша улюблена мелодія. Миттєво ваш настрій підіймається, і світ здається трохи яскравішим. Що ж це відбувається з вашими мізками?
Судження про музику наш мозок формує швидше, ніж ви встигаєте сказати «хіт-сингл». Менш ніж за 30 секунд він вирішує, зачепить мелодія вашу душу чи ні. Це як швидкісне побачення для вашої слухової кори — швидке, рішуче й іноді несподіване.
Коригування наших почуттів та біоритмів
У глибинах нашого мозку при перших нотах улюблених пісень пробуджується симфонія нейронів. Дофамін, який ми відчуваємо при досягненні мети, з однаковим успіхом омиває нас хвилями задоволення при прослухуванні мелодії души. Таку саму хімічну реакцію викликає смачна їжа або щирі обійми. Виявляється, що музика не гірше шоколаду створює нейронові ланцюжки насолоди, керуючи нашими почуттями.
А що до біоритмів нашого мозку?
Тут все просто. У холериків висока амплітуда біоритмів, у меланхоліків — низька. Ось чому холерики віддають перевагу хард-року, а меланхоліки полюблять гармонію в музиці, флегматики насолоджуються складними композиціями на гітарі, а сангвініки віддають перевагу мінорним баладам.
Отже, за допомогою музики можна впливати на наші біоритми, змушуючи проявляти активність чи розслаблення.
Порятунок від стресу
Ви будете здивовані, але вивченням «поєднання різних частот, тривалості та амплітуди музичних композицій» займався департамент внутрішньої безпеки США.
Вони прийшли до висновку, що рівень гормону стресу — кортизолу, який виробляється у людини на раптову небезпеку, знижується при прослуховуванні класичних творів. Особливо рекомендовано слухати музику Шопена.
Емоційна розрядка
Якщо накопичилась агресія та гнів — спробуйте послухати гуркітливий ритм хеві-металу.
Дослідження австралійського Університету Квінсленду показують, що музика важкого металу, попри її гучну репутацію, здатна заспокоювати, а не розпалювати агресію.
Уявіть себе зануреним у громові удари металевої композиції: замість того, щоб розпалювати гнів, вона слугує клапаном тиску, знімаючи напругу і залишаючи відчуття спокою. Це як кричати в подушку, тільки у навушниках з гітарами та барабанами.
Поліпшення пам'яті, концентрації, уваги
Без цих трьох важливих компонентів навчального процесу неможливо отримати бажаного результату жодному студенту.
Американські вчені Стенфордського університету за допомогою МРТ виявили, що музика бароко, створена 300 років тому (і це не гумор) допомагає краще зосередитися для розв’язання складних завдань та обробки великих обсягів інформації.
А от сонати Моцарта стають активними нейронні зв’язки, що сприяє покращенню пам’яті та пізнавальних можливостей. Цей факт навіть має назву — «ефект Моцарта».
Як на мене, прикладом музичного контенту, спеціально створеного для навчання або роботи, є плейлист на YouTube під назвою «Lo-Fi Girl». Він містить приємні треки, які ідеально підходять для створення спокійної та продуктивної атмосфери під час навчання та роботи. М'які та ритмічні звуки сприяють створенню затишної атмосфери, що допомагає уникнути відволікаючих чинників і зосередитися на завданні. Розслаблювальні мелодії музики можуть знизити рівень напруги та тривоги, що особливо важливо під час підготовки до іспитів або виконання складних завдань.
Музика має дивовижну здатність проникати в наш мозок, даючи вихід усьому — від гніву до ейфорії, лікувати, вчити, коригувати наші почуття та біоритми. Розуміння впливу музики на наш мозок може допомогти поліпшити якість життя.
Нехай ваш музичний вибір буде сповнений відкриттів та задоволення!
Гребенюк Артем