Вже декілька років «Кібербезпека та захист інформації» є однією зі спеціальностей-лідерів за кількістю абітурієнтів у ХНУРЕ. Які три напрями підготовки має спеціальність 125? Чим відрізняються освітні програми КСТЗІ, КУІБ, КБІКС? Про все це і навіть трошки більше читай у цій статті.
Перш за все, пропоную визначитися: чим займаються спеціалісти з кібербезпеки. Випускник спеціальності «Кібербезпека та захист інформації» можуть займати такі посади:
- аналітик інформаційної безпеки;
- системний аналітик безпеки;
- адміністратор безпеки;
- розробник програмного забезпечення, що відповідає за безпеку;
- криптограф;
- спеціаліст з інформаційної безпеки;
- спеціаліст з кібербезпеки;
- мережевий інженер з питань безпеки;
- аналітик питань з управління ризиками;
- аналітик безпеки хмарних середовищ;
- аналітик з управління вразливостями;
- етичний хакер;
- пентестер;
- тестувальник кібератак.
Тож чому ці спеціалісти стають все більш і більш затребуваними?
Річ у тому, що у наш час усі процеси оцифровуються, бо, як мінімум, це зручно: тепер майже усе життя можна вмістити в електронний пристрій. Але пропорційно темпам оцифровування зростають і темпи кіберзлочинності. Будь-який інтернет-ресурс потребує належного захисту.
Події, що відбуваються у світі в останні роки, лише підвищують необхідність кіберзахисту. COVID-19 призвів до того, що майже кожний заклад має свій офіційний сайт, кожен освітній – сайт дистанційного навчання, значно збільшилася кількість робітників з віддаленим доступом, врешті-решт, верифікації потребує ковід-сертифікат, розширився інтернет-банкінг. Війна змусила посилювати захист сайтів державних установ. І щоб не відбувалося далі, попит на спеціалістів з інформаційної безпеки буде тільки зростати.
ХНУРЕ здійснює підготовку студентів спеціальності 125 за трьома напрямами:
- Системи технічного захисту інформації (факультет інформаційних радіотехнологій і технічного захисту інформації, кафедра комп’ютерної радіоінженерії та систем технічного захисту інформації)
- Безпека інформаційних і комунікаційних систем (факультет комп’ютерної інженерії та управління, кафедра безпеки інформаційних технологій)
- Управління інформаційною безпекою (факультет інфокомунікацій, кафедра інфокомунікаційної інженерії)
Освітня програма (ОП) «Системи технічного захисту інформації» (КСТЗІ) готує студентів попереджувати витік інформації різноманітними каналами за допомогою інженерно-технічних заходів. Ви дізнаєтеся все про технічні засоби розвідки та елементи економічного та промислового шпигунства. На кафедрі функціонує лабораторія систем технічного захисту інформації, що гарантує цікаві та ефективні практикуми. Ця освітня програма однозначно підходить для тих, хто зацікавлений у кібербезпеці та у школі полюбляв фізику. Випускники можуть працювати у державних установах, в організаціях, що здійснюють виробництво засобів захисту інформації або в охоронних службах, та в окремих компаніях, які потребують своїх спеціалістів з захисту інформації та охорони.
ОП «Безпека інформаційних і комунікаційних систем» (КБІКС) навчає студентів працювати з криптопротоколами й криптосистемами. Протягом навчання ви дізнаєтеся безліч цікавостей про криптографію, навчитеся створювати програми для комплексного захисту інформації, платіжних систем, протидіяти хакерським атакам, оцінювати ризики інформаційної безпеки (Вивчаються мови програмування С / C++ / C# /Python /JAVA / PHP). Ця освітня програма однозначно підходить для тих, хто бажає комплексно захищати інформацію та цікавиться такими розділами математики, як теорія чисел, груп, полів та подібних. Випускники можуть працювати у державних установах, у банках, компаніях, що потребують захисту конфіденційної інформації, а також у компаніях з розробки передових систем та технологій у сфері кібербезпеки.
Студенти ОП «Управління інформаційною безпекою» (КУІБ) працюють з механізмами створення комплексної системи інформаційної та кібербезпеки, менеджментом інформаційної та кібербезпеки. Протягом навчання ви дізнаєтеся як працюють криміналістичні експертизи з виявлення слідів кібератак, адміністрування і менеджмент інформаційної безпеки. Саме в останніх двох критеріях і полягає відмінність КУІБ від КБІКС (Окрім цього вивчаються мови програмування Java, C ++, C #, Python). Ця освітня програма підійде тим, хто бажає адмініструвати та координувати процеси захисту інформації, цікавиться комп’ютерними мережами й криптографією. Випускники можуть працювати у державних установах, у банках, компаніях, що потребують захисту конфіденційної інформації, як розробниками захищеного забезпечення, так і координаторами, адміністраторами.
Слід зазначити, що вибір освітньої програми гарантує вам здобуття певних навичок (за умови старанного навчання), але це зовсім не означає, що випускники за цими ОП будуть працювати виключно за наданим напрямком. Вони можуть працювати в одній компанії й навіть на одній посаді. Світ змінюється, тенденції змінюються, і те, що актуально сьогодні, може бути неактуально вже завтра, але стовідсотково можна сказати, що IT-технології будуть жити ще дуже довго, а отже й захист цих технологій також.
Аліна Тельнова