Які можливості сховані іноді в крихітних, але геніальних винаходах людства?

 

      Ми користуємося гаджетами кожного дня, але чи задумувалися ви, як вони влаштовані всередині, що вселяє в них життя, без чого вони не можуть існувати? Відповідь проста — це таємнича сила мікрочипів. Вона забезпечує роботу мільярдів пристроїв, дозволяючи щодня робити відкриття у безлічі сфер — від штучного інтелекту до віртуальної реальності.

 

 

 

      Але спочатку коротко про те, що таке напівпровідники. Напівпровідники — це особливі матеріали, які можуть або проводити струм, або ні, залежно від обставин. Вони мають цікаву властивість — можуть змінювати свою здатність передавати електричний струм залежно від зовнішніх умов, таких як температура чи світло. Це робить їх особливо корисними для створення мікрочипів, які використовуються у всіх сучасних електронних пристроях.

       Перш ніж поринути у розкриття безмежних можливостей напівпровідників, пропоную ознайомитися з деякими цифрами статистики, а також тут.

  • У жовтні глобальні продажі напівпровідників зросли на 3,9% за місяць;

  • Очікується, що річний обсяг продажів зросте на 13,1% у 2024 році. Для наочності росту, у 2023 вартість ринку напівпровідників становила 662 млрд $, а у 2029, за прогнозами, буде становити 1380 млрд $.

 

      Мікрочипи мають десятки сфер застосування. Отож, розглянемо цікаві факти сучасних технологій.

 

Автомобільна промисловість

      Мікрочипи часто використовується у системах безпеки та керуванні автомобілем. Особливу роль напівпровідники відіграють у конструкції гібридних та електромобілів, де їх кількість може досягати 3500 чіпів, що відповідають за розподіл електроенергії та оптимізацію ефективності їхньої роботи. Наприклад, BOSH розробляє мікрочипи для систем управління двигуном та електроніки автомобілів.

 

 

 

Споживча електроніка

      Роботу споживчої електроніки, такої як побутові пристрої, якими ми користуємося щоденно, також забезпечують мікрочипи.  
Наприклад, Apple використовує напівпровідники для виробництва своїх продуктів — від інноваційних iPhone, iPad, зручних AirPods, до потужних та енергоефективних MacBook. Інші гіганти, Intel та AMD виробляють процесори, які є основним обчислювальним компонентом персональних комп’ютерів та ноутбуків.

 

 

 

Медична апаратура

       Medtronic, світовий лідер у виробництві медичних технологій, вдало використовує напівпровідники для виробництва медичної електроніки. Ці імплантовані пристрої мають серцеві кардіостимулятори, дефібрилятори та інші рішення для лікування серцево-судинних захворювань, а також нейростимулятори для управління хронічними болями та іншими неврологічними розладами.

      Ще одна передова медична компанія, Abbott використовує напівпровідники для створення передових медичних пристроїв, зокрема глюкометрів та кардіостимуляторів. Abbott так само розробляє й імплантовані медичні пристрої, які використовують напівпровідникові технології для моніторингу та керування різними аспектами здоров'я пацієнтів.

 

 

 

Енергетика

      В галузі енергетики, напівпровідники також грають важливу роль у розумних системах керування електропостачанням. Скажімо, General Electric розробляє мікрочипи для розумних систем електропостачання, які забезпечують керування безпекою та постійний моніторинг важливого обладнання електромереж у реальному часі.

 

 

 

      Отже, напівпровідники — це один із найважливіших та найцікавіших винаходів сучасності, адже вони відіграють провідну роль у функціонуванні гаджетів, медичних пристроїв, транспортних засобів, та в багатьох інших аспектах нашого повсякденного життя. Без них сучасний світ та технології не могли б існувати в такому вигляді, в якому ми бачимо їх сьогодні.

 

Дмитро Федоришин

Популярні статті

Читати далі