Від смартгодинника до автомобіля, а тепер ще й ціле смартмісто. Що саме охоплює поняття Smart city та його реалізація у Харкові, у рідному місті нашого університету.
Ще донедавна питання «оцифрування» світу за кордонами телефону та комп’ютеру викликало значну недовіру та страх через низку витворів наукової фантастики. На щастя, ми отримали зовсім іншу реакцію суспільства на варіант розвитку технологій для покращення громадського життя.
Наприклад, найбільшим кроком у розвитку смарт-України став застосунок «ДіЯ» (Держава і Я). Портал дозволяє скоротити час людей у кілометрових чергах для отримання єдиного папірця. Нам, як постійним користувачам, вже складно уявити цінність такого технологічного прориву, але саме завдяки «Дії» Україна стала найпершою у світі країною, чиї громадяни можуть користуватися цифровими паспортами.
Харків’яни підхопили цей поштовх щодо «цифрової» турботи про населення. Завдяки цьому, у 2018 та 2020 році Харків визнаний найінноваційнішим та кращим цифровим містом України, а у 2019 р. він отримав нагороду в номінації «Найкомфортніше місто для життя». На жаль, зараз ми, харків’яни, маємо труднощі із просуванням технологічної бази нашого міста через бойові дії, але пропонує ознайомитись з основними здобутками у цьому напрямку.
Smart City Kharkiv — це:
- Медичні заклади
Саме Харків один із перших масово розповсюдив використання системи отримання медичних послуг онлайн — HELSI.me. Майже всі поліклініки та лікарні отримали змогу скористатися нею та зберегти час своїм пацієнтам. На жаль, за словами мера Ігоря Терехова, «Helsi» скасовує всі домовленості, що були укладені до війни, тому місто повинне відмовитися від системи. Завдяки стрімкому розвитку IT-сфери Харкова, мер пропонує власними силами створити нову безкоштовну систему-заміну.
- Діджтал-місто
Розроблений мобільний додаток «Мій Харків» допоміг розв'язувати проблеми одразу декількох галузей, які рятують від довгих черг: оплата комунальних послуг, передання показань лічильників, реєстрація електронної черги до ЦНАПу, оплата паркування.
- Адміністративні послуги
Говорячи про ЦНАП (Центр надання адміністративних послуг), що повністю перейшов до практики електронних черг, вчитися користуватися новими технологіями потрібно навіть бабусям. Завдяки сайту тепер можна обирати потрібну послугу, день та час приймання прямо удома. Проте, система має свої недоліки, як складнощі із реєстрацією на популярні черги.
- Транспорт
Ще 4 роки тому, у 2020 році стартував мобільний додаток «CityBus Харків», завдяки якому, шлях міста до звання Smart City значно прискорився. Він передає інформацію місцеперебування беззупинно: мережа оновлюється кожної хвилини, а протягом неї може «змоделювати» реальний рух завдяки отриманій інформації (швидкість та координати) транспорту.
Хоча, даний додаток мав безліч переваг, подібні йому програми та сайти, що дозволяли відстежувати рух громадського транспорту, були відключені на ранок 25 січня з міркувань безпеки. Інформація про відновлення роботи систем поки що відсутня.
Але не в дусі харків'ян журитися та скаржитися на лихо, яке приносить війна щодня. Нам необхідно думати про майбутнє, про розквіт нашого міста, про перспективи розвитку Smart City Kharkiv. Ось чому є сенс звернути увагу на цікаві приклади закордонних смарттехнологій.
Сучасні світові смарттехнології міст
- Осло
Впроваджений повний контроль штучним інтелектом за роботою вуличних ліхтарів для відстеження реального природного освітлення. - Барселона
Ще з 2015 року запущено по місту послугу безкоштовного Wi-Fi, а також організована система регуляції роботи сміттєвозів завдяки відстеженню даних. - Сингапур
Один із найяскравіших прикладів Smart-city, який дивує своїми інноваціями: завдяки глобальному відеоспостереженню було розроблено смартсвітлофори, які проводять аналіз вуличного трафіку, що значно знижує можливість заторів. - Нью-Йорк
Це місто здивувало світ новітньою системою відеоспостереження: мережа сенсорів аналізує звукові коливання, фіксуючи моменти стрільби, одразу викликаючи поліцію. - Лондон
- Заполонене хмарами місто, випередило низку своїх сусідів рішенням створення розумного паркування з відстеженням вільних місць.
- Під кожним домом наявна технологія саморегулювання опалення (за допомогою дизелю або сонячних моделей та електронного блока, який відстежує рівень температури по всьому дому);
- Розумні машини стали гордістю Англії. Jaguar, Aston Martin та інші марки автомобілів активно розвиваються у створенні розумних систем керування. Майже кожна із нових моделей обладнана спеціальними датчиками, які забезпечують водія інформацією щодо навколишніх перешкод.
- Розумні інструменти на підприємствах дозволяють уникнути ризикових ситуацій. Спеціальний пристрій, що знаходиться на робочій території має зв’язок з усіма електропристроями, станками або іншими пристроями, та зупиняє процеси при наявності якоїсь проблеми та допомагає її вирішити власними силами.
Проте, всі ці технології не мають сенсу без важливого елементу Smart City — його смартмешканців. І справа не у штучному інтелекті та його популяризації або заміні працівників роботами. Мова йде про реальних живих людей, про мешканців міста. Це та інтелектуальна сторона міста, що творить наведені інновації. Ті харків’яни, хто не чекають на майбутнє, а створює його зараз.
19 вересня 2023 року відбулася презентація нових ідей Smart City по відновленню та реконструкції Харкова на Інвестиційному форумі «Kharkiv: Restart».
Тому, бажаю тобі, любий читачу, стати смартмешканцем нашого незламного смартміста Харкова. Все у наших руках!
Innovation IN you!
Замета Марія