451 градус за шкалою Фаренгейта — температура, при якій загоряється папір. Рей Бредбері написав книжку про спалення книжок, створивши антиутопію, яка не лише вражає і жахає, а й певною мірою відображає сьогодення. Розберімося, чому.

 

Про що книга

 

 

      У не дуже далекому і взагалі не світлому майбутньому пожежники більше не рятують людей від вогню. Навіть навпаки: тепер будинки вогнетривкі, а робота пожежників полягає у спаленні книжок, адже зберігати їх вдома або читати вважається злочином. Головний герой — пожежник, але потайки забирає додому деякі книжки, хоч і до певного моменту не вирішується їх розгорнути. Він — людина похмура, поглинута роботою. Протилежний йому образ — сусідська дівчина, що любить гуляти, розмірковувати та розмовляти про світ. Під час спілкування з нею пожежник ніби заражається її «легковажністю» і починає намагатися йти проти соціальної системи.

 

 Чи перекликається антиутопія із сьогоденням?

      На перший погляд — не зовсім. Люди й досі гуляють пішки, а не їздять всюди на машинах, не мають у вухах «черепашок»-навушників, що увімкнені постійно і транслюють радіо, не роблять у вітальні цілі телевізійні стіни. Здається, що таке похмуре майбутнє ще далеко. Але що, як копнути глибше?

       У творі пояснюється, як людство докотилося до такого знецінення книг: зі зростанням кількості населення темп видання книжок, фільмів та телепрограм збільшувався, а обсяг — зменшувався. Твори класиків скорочувалися до 15-хвлинної радіопередачі. З часом почали видавати ще більше розважальних матеріалів, а поживи для розуму — все менше. Таким чином, мислездатні люди стали майже загрозою для суспільства.

 

 

       У наш час можна спостерігати схожу тенденцію. Так, освітні матеріали та книжки нікуди не поділися, але в останні десятиліття розважального контенту стало у багато разів більше: соціальні мережі, реклама, величезна кількість фільмів та серіалів. І що більше ми розважаємося, то більше нам цього хочеться — ось так потроху і виходять «люди-зомбі», яких описує Бредбері.

 


Чи можна якось змінити це явище?

      Книги — таки потрібна річ у житті, щоб не казали скептики сучасності. Бредбері акцентує саме на цьому і вважає їх збірниками людських помилок. На відміну від розважальних або навіть освітніх відео, книги дають простір для критичного мислення.

      Звертаймо увагу на теперішній момент. З плином повсякденності ми часто не приділяємо уваги тому, що оточує нас безпосередньо зараз. Іноді варто зупинитись і оцінити, чи справді ми та світ рухаємося у потрібному напрямку.

      Кінець роману «451 градус за Фаренгейтом» відкритий і обнадійливий, а тому змушує багато над чим замислитись. Саме тому ця книжка — один з хороших варіантів для того, щоб почати виходити зі стану «зазомбованості».

 

Анна Стрелкова

 

Популярні статті

Читати далі