Так, сьогодні не 7 вересня і ми не в Австралії, де кожного року відзначають День вимираючих видів тварин. Але чомусь саме сьогодні дуже хочеться думати про перемогу розуму та гуманності.
Невеличка добірка зворушливих історій про деякі види тварин, які вижили та радують людство.
Чи знали ви, що існують охоронні статуси для тварин?
Виявляється їх чотири: «зниклі види», «види під загрозою вмирання», «види, ризик для яких малий» та інші види. Сьогодні мова буде про тих, хто під загрозою вмирання, а саме до двох підкласів: «вимираючі» та «вразливі».
Велика панда
Ця красуня мешкає у гірських регіонах центрального Китаю. Велика панда знаходилась на грані вмирання із-за масштабної вирубки бамбукових лісів, які є основним довкіллям цього виду. Але влада Китаю серйозно взялась за міри з лісовідновлення, що й стало великим кроком до збереження цього виду. Так вже у 2016 році, Велика панда змінила свій статус з «вимираючого» на «вразливий», та вже дуже довго є головним загальноприйнятим символом охорони природи. На цей час більше ніж 2000 Великих панд тепер живуть у заповідниках по всьому Китаю.
Білий Орікс
Це дуже тендітні та вишукані, на мій погляд, тварини. На початку 1970-х років, Білий Орікс, або ще відомий як «аравійський єдиноріг», вважався зниклим видом із-за нападів браконьєрів, які вели охоту на їх м’ясо, шкури та особливо роги. Але єдиною спробою врятувати цей вид, було створення команди Operation Oryx, яка врятувала останніх представників цього виду та почала їх розводити у неволі. Хоча Білий Орікс вважається вразливим видом, але, завдяки цій команді, далеким від вимирання. На цей час більше ніж 1220 представників цього виду знаходяться у дикій природі, та ще 6000-7000 у напівневолі.
Морський слон північний
Навіть ця тварина була мішенню для браконьєрів, які винищували їх для отримання жиру. У 19 сторіччі цей вид вважався повністю вимерлим, доки не було помічено одну останню невелику колонію цих тварин. Їх відразу було взято під охорону. У 1964 році полювання на морських слонів було заборонене. Завдяки цьому цей вид зміг відновитися, й отримати охоронний статус «види, ризик яких малий».
Цікаво, що живуть вони до 20 років, а водяться як у Північній, так і в Південній півкулі. У всьому світі їх зараз майже 800 000 особин.
Північний коричневий ківі
Чи знали ви, що ці скромні птахи доживають до 60 років? Колись, близько 1000 років тому, у лісах Нової Зеландії було понад 12 млн ківі, а от у 2004 році їх всього залишилось 70 000. Причини вимирання цієї маленької нічної птахи, яка не літає, стала втрата довкілля, та велика кількість хижаків, які полювали на маленьких ківі. Вже наприкінці 20 сторіччя Нова Зеландія почала активні програми по захисту Північних коричневих ківі. Активно створювались заповідники з суровим контролем над доступом людей та хижаків.
Отже, було почато спеціальну програму Operation Nest Egg, у рамках якої яйця ківі збирали з дикої природи та інкубували в безпечних умовах, а також здійснювався контроль над хижаками на деяких островах.
Приблизно 25 років було потрібно для перенесення цього виду до охоронного статусу «вразливі». Популяція ківі кожний рік зростає з прискоренням у 2%.
Цікаво, що у грудні 2023 року у Новій Зеландії зоозахисники виявили двох пташенят ківі, які вилупилися в дикій природі вперше за більш ніж 150 років.
Кожен день тваринам, які знаходяться на межі зникнення, допомагає безліч не байдужих людей. Це приносить дуже гарні результати. Багато видів було врятовано, та їх зможемо побачити не тільки ми, а ще й наші нащадки.
Маргарита Куріцина-Сіренко