Роман «Інтернат», який у 2017 році отримав відзнаку «Найкраща книга 24 Форуму Видавців», став кращим у номінації «Сучасна українська проза».
А думки романи актуальні й у сьогоденні. Якій він, насправді Донбас? Як навчитися виживати в жахіттях війни дорослим та дітям?

 

      Знаєте рок-гурт «Жадан і Собаки»? Він був утворений у Харкові в далекому 2000 році. Якщо відповідь на попереднє питання «так», тоді Ви, мабуть, знайомі з фронтменом Сергієм Жаданом. У своєму арсеналі він має оповідання, есе, повісті, поетичні збірки тощо.

 

 

      Цього разу звернемо увагу на проникливу історію роману «Інтернат», яка могла бути реальною.

 

То про що ж вона?

      Усі події, описані в книзі, відбуваються протягом трьох зимових днів 2015 року в умовах війни на Донбасі. Деякі читачі вважають, що прототипом міста з твору є саме Дебальцеве, але автор жодного разу не називає якесь конкретне місто, тим самим вдало провокує читача власноруч розібратися, хто свої.

      Учитель української мови Паша бачить, як щодня лінія фронту наближається до домівки. Але навіть такий швидкий рух подій не допомагає герою сформувати власні політичні погляди, бо його це не стосується, для нього немає «наших» та «ваших». Він думає, що якщо житиме своє тихе життя, то ця біда його омине.

      Однак, ні. Йому потрібно поїхати в окуповане місто, щоб забрати племінника Сашу з інтернату. Половину розповіді в історії про те, як Паша знаходиться в дорозі, потрапляє в не найприємніші ситуації, зустрічає різних бідних(і не дуже) переляканих людей. Усі жахіття, що він бачить на шляху відкриває йому очі на події, що відбуваються, на війну. Поступово до нього приходять нові думки про життя. Він начебто починає розуміти, що до чого, але питання щодо політичних поглядів все ще вводить його в ступор.

      Важливо згадати роль далеко не оптимістичного племінника Саші, який не має жодних вагань щодо власної політичної позиції, оскільки не знає життя у радянському союзі й травм після нього. Хлопчик намагається допомагати Паші під час душевних страждань й спроб визначитись за кого і проти кого він. Ми можемо відчути більш приязне ставлення автора до Саші, який дуже швидко розібрався і сформував своє ставлення до всіх подій.

 

Стиль Сергія Жадана

      Цікаво, що розповідь в останньому розділі ведеться від імені хлопчика. Це збільшує контраст емоцій, який з’являється порівнюючи з початком або серединою книги, де оповідачем був Паша. І це підсилює відчуття хеппі енду, наскільки такий можливий у даному творі.

      Дивовижний стиль Сергія Жадана в романі «Інтернат» дає нам масштабно побачити велику картину сучасності, насичену подіями та персонажами з різних ракурсів, не дивлячись на те, що все відбувається протягом лише трьох днів.

      Ось чому книгу особливо  складно читати після 24 лютого 2023 року, оскільки всі слова мають сильніший ефект, декому навіюють спогади, дають розуміння, що таке може статися з нами щодня.

 

      Радимо прочитати цей роман усім, а особливо, як сказав сам автор «людям, які ніколи не були на українському Сході, які складають своє враження про Донбас та українсько-російську війну виключно з повідомлень ЗМІ та загальних настроїв у соціальних мережах».

 

Ярослава Сітало

 

Популярні статті

Читати далі