Чому комусь подобається рок чи метал, а не класична музика? Чи пов'язано цей вибір з інтелектом? Врешті-решт, чому ми слухаємо іноді різну музику?
Музичний смак — доволі делікатна тема, тому не можна говорити, що він поганий чи гарний. Але дуже цікаво знати — з ним народжуються чи він формується?
Музика — це про емоції
Вона здатна збадьорити, розчулити або навіть повернути миті далекого минулого.
Поговоримо про те, як ми сприймаємо музику.
А відбувається це так:
- Мелодія проходить через слухові органи й передається до мозку, у центр Брока (кінетико-моторний вербальний аналізатор), де окремі звукові імпульси перетворюються в цілісну картину.
- Звідти закодована інформація надходить у центр задоволення, який виробляє дофамін — гормон щастя. Його викид повідомляє організму подобається чи не подобається нам прослухана музика — ми відчуваємо певну емоцію.
А тепер перейдемо до того, що безпосередньо впливають на музичні вподобання.
Факти та цифри
Темперамент
Саме темперамент відповідає за швидкість й інтенсивність психічних процесів, від нього залежить, як ми сприймаємо те, що нас оточує. До речі, у нас є для вас стаття «ЩО ТАКЕ ТЕМПЕРАМЕНТ І НАВІЩО НАМ ЦЕ ЗНАТИ?».
Природно, що сангвінікам і холерикам, які відзначаються високою швидкістю реакції, як правило, подобається музика з великим темпом, а флегматикам і меланхолікам навпаки — плавна і повільна.
Вік
Найбільший вплив на музичний смак має підлітковий вік. Аналіз даних стримінгової платформи Spotify, проведений виданням The New York Times, говорить, що у жінок музичні уподобання формуються в період з 11 до 13 років, а у чоловіків — з 13 до 16.
Водночас учені з Кембридзького університету стверджують, що чим старше ми, тим легшою і витонченішою є музика, яку ми слухаємо. Тобто, якщо в юності пісні є засобом самовираження (рок, важкий метал), то надалі вони відображають стани від активності (хіп-хоп, R&B, поп) до стабільності та розслаблення (класика, фолк, джаз).
Досвід
Під час прослуховування музики, мозок любить відгадувати, якою буде мелодія, і тому, якщо його очікування не справджуються, ми, ймовірно, вважаємо трек нудним і незрозумілим. Висновок: чим більший наш досвід прослуховування композицій певного стилю, тим більше шансів, що він нам подобатиметься, адже ми легко можемо передбачати «хід» таких пісень.
Приналежність до соціальних груп
Ви є учасником якоїсь молодіжної субкультури? Як щодо рівня освіти та заробітку? Відповіді на ці питання можуть стати ключем до наших музичних уподобань. Оточення, сформоване відповідно до нашого соціального статусу не аби як впливає на них, тож не дивно, якщо ми любимо музику, подібну до тої, яку слухають колеги, друзі або однодумці.
Музика та IQ
Одне з великих психологічних досліджень, де взяли участь понад 36 тисяч респондентів, показало, що люди з найвищим рівнем інтелекту є поціновувачами року, класичної та симфонічної музики, середній рівень виявився у тих, хто любить поп, а найнижчі результати IQ-тесту у слухачів R&B, репу та хіп-хопу.
Та це лише статистика, вчені поки що не змогли пов’язати музичний смак з розумом.
Результати дослідження 1993 року, опубліковані в журналі Nature, говорять тільки про короткочасний вплив від прослуховування творів Моцарта на розв'язання логічних задач. Преса перебільшила цей факт настільки, що в американському штаті Джорджія планували видати дітям диски з класичною музикою, щоб виховати покоління вундеркіндів. Згодом це явище назвали «ефектом Моцарта».
Ви те, що ви слухаєте
Загалом науковці дають таку характеристику поціновувачам різних стилів.
Рок, метал
Незалежні особистості, відкриті до нового досвіду. Часто бувають емоційними, відзначаються ледачістю та високим рівнем емпатії.
Класика
Інтроверти, уважні до деталей, схильні до самоаналізу і чутливості. Вміють знаходити гармонію з собою і світом.
Електронна музика
Активісти по життю, їм притаманна індивідуальність та інноваційність. Вони люблять експерименти, спілкування й увагу людей.
Реп, хіп-хоп
Впевнені у собі, мають високу самооцінку і критичне мислення. Самостійні, енергійні, відверті й трохи вітряні.
Поп
Приязні й відкриті до спілкування люди. Можуть бути вразливими, та зазвичай позитивні й стабільні.
Сподіваємося, ви змогли зрозуміти природу свого музичного смаку. Він є одним з тих чинників, які формують вас як особистість, тож не забувайте про власну індивідуальність, відкривайте нові музичні обрії і поповнюйте плейлист гідними композиціями.
Василина Яблонь